Dovre

komunë në Innlandet,Norvegji
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Dovre (kthjellim).


Dovre është një komunëqarkun Oppland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1364 km² dhe popullsi 2833 banorë[1].

Dovre
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Dovre

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Oppland
Kryeqëndra Dovre
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Bengt Fasteraune (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°2′V 9°28′L / 62.033°V 9.467°L / 62.033; 9.467 (Dovre)Koordinatat: 62°2′V 9°28′L / 62.033°V 9.467°L / 62.033; 9.467 (Dovre)
Sipërfaqja 1.364 km2
Popullsia 2.833 banorë 2004
Dendësia 2,08 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Dovring
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0938
Vendndodhja
Dovre is located in Norvegjia
Dovre
Dovre
www.dovre.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Dovre – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto