Düzce është qytet në Turqi. Mehmet Keleş është kryetari i qytetit. Në vitin 2015, qyteti ka pasur 219,533 banorë.

Dyzxhe
Qytet
Qendra e qytetit
Qendra e qytetit
Popullsia
 • Gjithsej219.533
Faqja zyrtarewww.duzce.bel.tr

GjeografiaRedakto

Düzce ndodhet në detin e zi mes Ankarasë dhe Stambollit. Ankaraja është 240 km në lindje, ndërsa Stambolli është 228 km në perëndim.

Megjithëse verat janë të nxehta, ndërsa dimrat janë të ftohta, ndryshohet mes klimës së detit të zi dhe Anatolisë qendrore.

KlimaRedakto

Qyteti ka klimë oqeanike me dimër të ftohtë dhe verë të nxehtë.

ReferimeRedakto