Ebi Dishnica

basketbolliste shqiptare

Ebi Dishnica (e lindur më 24 shkurt 1997 në Tiranë, Shqipëri) është një lojtare profesioniste shqiptare e basketbollit. Ajo aktualisht luan për KB Tirana në Ligën e Parë në Shqipëri. Ajo është lojtarja më e re që ka luajtur ndonjëherë në ekipin e kombëtares shqiptare të basketbollit të grave me numër 12. Nga 30 korriku deri në 9 gusht të vitit 2015, ajo ka luajtur në Kampionatin Europian U18 dhe shënoi 12.1 ppg dhe 8.6 rpg. Ajo është 182 cm (6.0 ft) e gjatë.[1][2][3][4][5]

ReferimetRedakto

  1. ^ "FIBA.com". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Ebi Dishnica profile, U18 European Championship Women 2015 - FIBA.COM". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "archive.fiba.com: Players". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Kombëtarja e basketbollit, Borova përzgjedh 21 lojtare". 28 tetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Basketboll – Nën-18-vjeçaret / Dje pushim, sot përballë Irlandës". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto