Eidsvoll është një komunëqarkun Akershus, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 457 km² dhe popullsi 18338 banorë[1].

Eidsvoll
Eidsvoll Norway.jpg
Stema zyrtare e Eidsvoll
Popullsia
 • Gjithsej18.338
Faqja zyrtarewww.eidsvoll.kommune.no

Qendra e administratës në komunë është e njohur edhe si Eidsvoll apo Sundet. Kufizohet ne veri me Østre Toten dhe Stange, në lindje me Nord-Odal, në jug-lindje me Nes, në jug me Ullensaker, dhe në perëndim me Nannestad dhe Hurdal. Eidsvoll është sot i njohur për Kushtetutën e vitit 1814, e cila u nënshkrua në shtëpinë e Carsten Anker, Eidsvollbygningen më 17 maj 1814.

GjeografiaRedakto

Eidsvol është një komunitet industrialë dhe bujqësore (pylltarisë dhe bujqësisë). Që nga bashkimi mes Eidsvoll dhe Feiring në vitin 1964, Skreikampen ishte maja më e lartë me 698 mbi nivelin e detit. Komuna është e shtrirë pergjatë rrugës E6 dhe Dovrebanen. Në veri iu shtrihet Aeroporti i Oslos (Oslo Lufthavn Gardermoen). Hurdalsjøen gjendet në komunë, i cili është liqeni më i madh i Norvegjisë.

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Eidsvoll – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto