Hape menynë kryesore

Eiger është një bjeshkë e spikatur në Alpet Bernese, duke u ngritur në një lartësi mbidetare prej 3,970 m. Eshtë maja më lindore e vargmaleve që shtrihet prej Monch në 4,107 m dhe përmes Jungfraujoch deri te Jungfrau në 4,158 m lartësi mbidetare. Shënimet e para në të cilat përmendet maja datojnë mbrapa në shekullin e 13 por nuk ka indikacione të qarta si saktësisht maja e ka marr emrin e saj. Të tri majat e vargmalit referohen zakonisht si Virgjin (Gjermanisht: Jungfrau, lit. “Femër virgjine” – përkthehet si “Virgjine” ose “Maiden”), Murgu (Monch) dhe Vigan (Eiger). Emri lidhet me termin Grek akros, që do të thotë “i prehtë” ose “i spikatur”, por zakonisht në Gjermanisht Eigen, që do të thotë “karakteristik”.

Eiger
North face.jpg
Fytyra veriore e Eigerit
Pika më e lartë
Lartësia 3,970 m (13,020 ft)
Prominenca 356 m (1,168 ft)
Izolimi 2.0 km (1.2 mi)
Koordinatat 46°34′39″V 8°0′19″L / 46.57750°V 8.00528°L / 46.57750; 8.00528Koordinatat: 46°34′39″V 8°0′19″L / 46.57750°V 8.00528°L / 46.57750; 8.00528
Emërtimi
Përkthimi Ogre
Gjeografia
Eiger is located in Zvicra
Eiger
Eiger
Vendndodhja në Zvicër
Vendndodhja Kantoni Bern, Zvicra
Vargmali kryesor Alpet Berneze
Harta topografike Swisstopo 1229 Grindelwald
Ngjitja
Ngjitja e parë 11 Gusht 1858

LiteraturaRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto