Eisleben

komunë në Gjermani

Koordinatat: 51°31′V 11°33′L / 51.517°V 11.550°L / 51.517; 11.550

Eisleben është qytet në Saksonia AnhaltGjermani. Është vendlindja e Martin Luther. Sipas vitit 2013, ky qytet ka 24,284 banorë.

Eisleben
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Saksonia Anhalt
Qarku Mansfeld-Südharz
Kryetari i Bashkisë Juta Fischer
Partia SPD
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 143.81 km2
Popullsia 24,284 banorë
Dendësia 170 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 06295
Prefiksi 03475
Faqja Zyrtare www.eisleben.eu/

Martin LutherRedakto

Martin Luther lindi më 10 nëntor 1483 në Eisleben. Babai i tij, Hans Luther, ishte minator në Eisleben. Familja e Martinit u larguan nga qyteti në Mansfeld dhe pastaj ai jetoi në Wittenberg, ku krejt jetën kaloi në këtë qytet. Në vitin 1546, Martin Luther vdiq në Eisleben.

NjerëzitRedakto

  • Martin Luther (1483–1546), protestant
  • Johannes Agricola (1494–1566), protestant
  • Friedrich Koenig (1774–1821), shtypës
  • Ludwig Geyer (1779–1833), aktor dhe piktorë
  • Gudrun Berend (born 1955), vrapues
  • St. Gertrud of Helfta (1256-1302), murgeshë
  • Thomas Lange (born 1964), lundrues
  • Timo Hoffmann (born 1974), bokser

Lidhje të jashtmeRedakto