Emilio Jacinto (15 dhjetor 1875 - 16 prill 1899) ishte një gjeneral filipinas gjatë Revolucionit Filipinas. Ai ishte një nga oficerët e rangut më të lartë në Revolucionin Filipinas dhe ishte një nga oficerët të rangut më të lartë të shoqërisë revolucionare Kataas-taasan, Kagalang-galang na Katipunan ng mga Anak ng Bayan, dhe që quhet Katipunan, duke qenë anëtar i Këshillit të tij të Lartë. Ai u zgjodh Sekretar i Shtetit për Haring Bayang Katagalugan, një qeveri revolucionare e themeluar gjatë shpërthimit të luftimeve. Ai është i njohur gjerësisht në librat shkollorë të historisë Filipine si truri i Katipunanit ndërsa disa pretendojnë se ai duhet të njihet me të drejtë si "Truri i Revolucionit" (Filipinisht: Utak ng Himagsikan, një titull që zakonisht i jepet Apolinario Mabini). Jacinto ishte i pranishëm në të ashtuquajturën Cry of Pugad Lawin (në shqip:Thirrja e Pugad Lawin (ose Thirrja e Balintawak) me Andrés Bonifacio, Supremo (presidenti Suprem) i Katipunan dhe të tjerë të anëtarëve të tij që sinjalizoi fillimin e Revolucionit kundër qeverisë koloniale spanjolle në ishujt.

Emilio Jacinto
Shënues në famullinë Santa Maria Magdalena në Magdalena, Laguna, ku ai ngriti selinë ndërsa rikuperohej nga një plagë me armë zjarri
Bankënotë e vjetër 20 peso me imazhet e Emilio Jacinto dhe Andres Bonifacio
Monumenti i ri i Emilio Jacinto në Magdalena, Laguna u zbulua prillin e kaluar 2017.

Biografia Redakto

Lindur në Manila, Emilio Jacinto ishte i aftë si në Spanjisht ashtu edhe në Tagalog. Ai ndoqi kolegjin San Juan de Letran dhe më vonë u transferua në Universitetin e Santo Tomas për të studiuar drejtësi. Manuel Quezon, Sergio Osmeña dhe Juan Sumulong ishin shokë klase. Ai nuk e mbaroi kolegjin dhe, në moshën 19 vjeç, u bashkua me shoqërinë sekrete të quajtur Katipunan. Ai u bë këshilltar për çështjet fiskale dhe sekretar i Andrés Bonifacio. Ai më vonë u njoh si Utak ng Katipunan. Ai dhe Bonifacio gjithashtu u miqësuan me Apolinario Mabini kur u përpoqën të vazhdonin La Liga Filipina të José Rizal.

Jacinto gjithashtu shkroi për gazetën Katipunane të quajtur Kalayaan. Ai shkroi në gazetë me emrin e shkronjës "Dimasilaw" dhe përdori pseudonimin "Pingkian" në Katipunan. Jacinto ishte autori i Katipunanës së Kartilya-s gjithashtu.

Pas ekzekutimit të Bonifacio, Jacinto vazhdoi luftën e Katipunan. Ashtu si gjenerali Mariano vlvarez, ai refuzoi të bashkohej me forcat e gjeneralit Emilio Aguinaldo, udhëheqësi i fraksionit Magdalo të Katipunan. Jacinto jetonte në Laguna dhe gjithashtu u bashkua me milicinë që luftonte spanjollët. Jacinto u sëmur nga malarja dhe vdiq më 16 prill 1899 në Brgy. Alipit, Santa Cruz, Laguna. Laguna.[1]

Eshtrat e tij fillimisht u varrosën në Brgy. San Juan Santa Cruz, Laguna dhe u transferuan në varrezat veriore të Manilës disa vite më vonë.

Ai ishte i martuar me Catalina de Jesús, e cila ishte shtatzënë në kohën e vdekjes.[2][3]

Punime Redakto

 • Katipunan nang Manga A. N. B. (also known as the "Kartilya", c. 1895), a guidebook of the Katipunan
 • "¡¡Gising Na Mga Tagalog!!" (1895), an unpublished essay
 • Liwanag at Dilim (1896), an essay collection
 • "A la patria" (1897), a poem
 • "Sa Bayang Tinubuan" (n.d.), an unpublished poem

Vlerësime Redakto

Në vitet 1970, eshtrat e Jacinto u transferuan dhe u mbajtën në Parkun Memorial Himlayang Pilipino në Quezon City. Në tempull ndodhet një skulpturë bronzi në madhësi, e një Jacinto sfiduese duke hipur mbi një kalë gjatë ditëve të tij si revolucionar. [4] Një statujë tjetër e Jacinto është e vendosur në Mehan Garden. [5] Një tjetër monument i Jacinto u zbulua në sheshin e qytetit të Magdalena, Laguna në 17 prill të vitit 2017.[6]

Ngjashmëria e Jacinto-s paraqitej në faturën e vjetër 20 peso që qarkullonte nga 1949 në 1969, dhe gjithashtu në monedhën e vjetër 20 centavo.

Në kulturën popullore Redakto

 • Portrayed by Smokey Manaloto in 1995 TV series Bayani, in episode "Andres Bonifacio: KKK".
 • Portrayed by Cris Villanueva in 1996 TV series Bayani, in 2 episodes.
 • Portrayed by Alvin Aragon in official Music Video GMA Lupang Hinirang in 2010
 • Portrayed by RJ Agustin in the 2013 TV series Katipunan.
 • Portrayed by Joem Bascon in the 2014 film Bonifacio: Ang Unang Pangulo.

Referime Redakto

 1. ^ Jose Veloso Abueva (1998). Pagbubuo Ng Bansa at Republika Ng Pilipinas. University of the Philippines Press. fq. 483. ISBN 978-971-542-215-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Emilio Jacinto family". Arkivuar nga origjinali më 25 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ de Viana, Augusto (2013). Stories Rarely Told: The Hidden Stories and Essays on Philippine History. Quezon City, Philippines: New Day Publishers. fq. 86–87. ISBN 9789711012410. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2018. Marrë më 17 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 5. ^ https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Emilio_Jacinto_Monument_at_the_Mehan_Garden
 6. ^ https://web.archive.org/web/20190329050457/https://opinion.inquirer.net/103375/getting-know-emilio-jacinto

Lidhje të jashtme Redakto