Emma Helen Blair (12 shtator 1851 - 25 shtator 1911) ishte një historiane, gazetare dhe redaktore me origjinë nga Shtetet e Bashkuara, vepra më e shquar e së cilës ishte një histori dokumentare e Filipineve.

BiografiaRedakto

Emma Helen Bler lindi më 12 shtator të vitit 1851, në Menasha, Uiskonsin. Edhe pse e lindur në Uiskonsin, ajo ndoqi shkollën e mesme në Uestfild, Massaçusetes. Në vitin 1871, ajo u kthye në Uiskonsin dhe u regjistrua në kolegjin Ripon, ku u diplomua në vitin 1874. Pas diplomimit ajo dha mësim në shkollën publike për dy vjet dhe më pas u transferua në Miluaukee, ku punoi si gazetare. Në vitin 1892, ajo filloi punën pasuniversitare në histori, ekonomi dhe sociologji në Universitetin e Wisconsin. Ajo më vonë u bë bibliotekare në shoqërinë historike të Uiskonsin.

Në vitin 1894, Bler dha dorëheqjen nga stafi i bibliotekës dhe u bë asistente e Reuben Gold Thwaites. Thwaites ishte përkthyesi i veprës 73 vëllime Marrëdhëniet Jezuit (1896–1901). Kjo vepër masive përbëhej nga përkthime në anglisht të raporteve vjetore të lëshuara nga eprori i misioneve jezuite në Francën e Re për mbikëqyrësin jezuit në Francë midis viteve 1632 dhe 1673. Bler mori pjesë në redaktimet dhe shënimet. e vepres. Pas punës së saj në Marrëdhëniet e Jezuitëve, ajo ndihmoi në redaktimin e revistës së At Louis Hennepin dhe të revistave të ekspeditës Lewis dhe Clark, ende duke punuar me Thwaites.

 
Faqja e titullit për një nga shumë vëllimet e Ishujve Filipine, 1493-1898

Në vitin 1903, ajo filloi punën për projektin për të cilin mbahet mend më shumë, përkthimin dhe redaktimin e dokumenteve historike Filipine që u botuan në serinë me 55 vëllime Ishujt Filipine, 1493-1898 (1903–09). Bashkëpunëtori i saj ishte James A. Robertson, më vonë bibliotekar në Bibliotekën e Filipineve në Manila. Shumica e dokumenteve në këtë koleksion të madh nuk ishin përkthyer më parë në anglisht. Vëllimet 15 dhe 16 përbëhen nga Historia e Ishujve Filipine të Antonio de Morga nga zbulimi i tyre nga Magellan në vitin 1521 deri në fillim të shekullit XVII, një burim jashtëzakonisht i vlefshëm për historinë e hershme të ishujve.

Puna e saj e fundit ishte përkthimi dhe redaktimi i dokumenteve për Fiset Indiane të Luginës së Epërme të Misisipit dhe Rajonin e Liqeneve të Mëdha (2 vëllime, 1911–12). Kjo vepër përfshinte Kujtimet e Nicolas Perrot: Zakonet dhe zakonet e indianëve amerikanë. Vetëm disa ditë pasi mori një kopje paraprake të vëllimit 1 nga binderi, [1] Bler vdiq në Madison, Uiskonsin më 25 shtator të vitit 1911.

Sipas lajmërimit të saj të vdekjeje në Madison Demokrat,

Miss Bler u bë me aftësinë e gjurmëve vendase dhe vitet e mundit përgatitor, në një nga redaktorët historikë më ekspertë në qark. Ajo kishte fituar një zotërim të plotë të gjuhëve frënge dhe spanjolle. Stili i saj letrar ishte i mprehtë, gjykimi i saj historik i qartë dhe i saktë, dhe njohuritë e saj për detajet e tipografisë krejt të pazakontë. Në njohje të këtyre cilësive kolegji Ripon dhe Universiteti Shtetëror e nderuan atë me diploma.[2]

ReferimeRedakto

  1. ^ "Sam Weller's Bookstore, #76" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2007-07-04. Marrë më 2007-02-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Madison Democrat, September 26, 1911

Lidhje të jashtmeRedakto