Emma Marrone

këngëtare italiane

Emmanuela Marrone, e njohur gjithashtu si Emma ose Emma Marrone (lindur më 25 maj 1984, në Firence, Itali) është një këngëtare pop italiane.

Emma Marrone
Emma Marrone, ESC2014 Meet & Greet 10 (crop)
U lind në25 maj 1984
Kombësiaitaliane
Punësimikëngëtare
Vite aktiviteti2003 e në vazhdim

Pas disa eksperiencave në fushën e muzikës me grupe muzikore të ndryshëm, u bë e njohur për bulikun si këngëtare soliste në vitet 2009 - 2010, duke fituar në konkursin e talenteve Amici të Maria De Filippi në educionin e nëntë, duke firmosur një kontratë me shtëpinë diskografike Universal Music Group.

Pas realizimit të katër albumeve në studio, një albumi live, një EP dhe 22 këngë singëll, Federazione Industria Musicale Italiana certifikoi shitjet e saj prej më shumë se 1.150.000 kopje.[1].

Ka marrë pjesë dy herë në Festivalin e Këngëve Sanremo, respektivisht në Festivalin e Sanremos të vitit 2011, në duet me grupin Modà, duke pushtuar skenën me këngën Arriverà, dhe në Festivalin e Sanremos 2012 me këngën Non è l'inferno, fituese të atij edicioni. Në 2014 ka marrë pjesë, si përfaqësuese e Italisë, nëEurovision Song Contest 2014 me këngën La mia città, duke u klasifikuar në pozicionin e 21-të nga 26 finalistët. Gjatë karrierës së saj ka marrë, ndër të tjera, vlerësime të tjera, si përshembull: Venice Music Award, një TRL Award, një MTV Award, një TeleRatto dhe 8 Wind Music Awards për shitjet e disqeve dhe singëll-ave të saj, të vlerësuar me diskun e artë, të platinit dhe multiplatinit.

BiografiaRedakto

Vitet e paraRedakto

2003-2009: debutimiRedakto

2009-2010: fitorja e Amicit të Maria de FilippiRedakto

2010-2011: A me piace così dhe Sanremo 2011Redakto

2011-2012: Sarò libera, fitorja e Festival di Sanremo 2012 dhe kthimi në AmiciRedakto

2013-2014: Skena e Eurovision Song Contest 2014Redakto

2015: Pjesëmarrja televizive, taniRedakto

Influenca musicore dhe stiliRedakto

FilantropiaRedakto

DiskografiaRedakto

Albumi në studioRedakto

Albumi liveRedakto

Extended playRedakto

TournéeRedakto

Ture dhe festivale të tjeraRedakto

GrupiRedakto

Pjesëmarrja në Festivalin e SanremosRedakto

Autore dhe kompozitore për këngëtarë të tjerëRedakto

TelevizioniRedakto

KinematografiaRedakto

Çmime dhe vlerësimeRedakto

KandidaturatRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ Vendite certificate di Emma Marrone in Italia

Lidhje të jashtmeRedakto