Eskilstuna është qytet në komunën Eskilstuna, në qarkun Södermanland, Suedi. Më 2016, qyteti ka pasur 102 157 banorë. Eskilstuna ka popullsi të madhe të suedezo-finladezë. Qyteti ndodhet në lumin Eskilstunaån e cila lidhet me liqenin Hjälmaren dhe liqenin Mälaren.

Eskilstuna
Qytet
noform
Pamje nga Eskilstuna më 2004
Vendndodhja
Eskilstuna is located in Suedia
Eskilstuna
Eskilstuna

Koordinatat: 59°21′59″V 16°30′30″L / 59.36639°V 16.50833°L / 59.36639; 16.50833

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Södermanland
Qarku Södermanland
Komuna Komuna Eskilstuna
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 31.05 km2
Lartësia 26 m (m.n.d.)
Popullsia 102,157 banorë
Dendësia 2.083 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1659
Zona Kohore CET UTC+1
Verore CEST UTC+2
Kodi Postal 630 03 - 638 21
Prefiksi (+46) 16
Koordinatat 59° 21′ 59″ Veri

16° 30′ 30″ Lindje

Faqja Zyrtare www.eskilstuna.se

Zhvillimin e popullsisëRedakto

Viti  1800   1850   1900   1950
Popullsia 1 341 3 961 13 663 53 363

TransportiRedakto

Eskilstuna është shërbyer nga linja hekurudhore Svealandsbanan mes Stokholmit dhe Hallsberg. Qyteti ka gjithashtu një aeroport, 13 km në lindje të qendrës.

Lidhje të jashtmeRedakto