Eskilstuna është qytet në komunën Eskilstuna, në qarkun Södermanland, Suedi. Më 2016, qyteti ka pasur 102 157 banorë. Eskilstuna ka popullsi të madhe të suedezo-finladezë. Qyteti ndodhet në lumin Eskilstunaån e cila lidhet me liqenin Hjälmaren dhe liqenin Mälaren.

Eskilstuna
Qytet
Pamje nga Eskilstuna më 2004
Pamje nga Eskilstuna më 2004
Popullsia
 • Gjithsej102.157
{{{postal_code_type}}}
630 03 - 638 21
Faqja zyrtarewww.eskilstuna.se

Zhvillimin e popullsisëRedakto

Viti  1800   1850   1900   1950
Popullsia 1 341 3 961 13 663 53 363

TransportiRedakto

Eskilstuna është shërbyer nga linja hekurudhore Svealandsbanan mes Stokholmit dhe Hallsberg. Qyteti ka gjithashtu një aeroport, 13 km në lindje të qendrës.

Lidhje të jashtmeRedakto