Koordinatat: 62°26′V 22°21′L / 62.44°V 022.35°L / 62.44; 022.35


Espoo (suedisht: Esbo) është qyteti dhe komuna e dytë më e madhe në Finlandë. Popullsia e qytetit të Espoo ka qenë 269,802 me datë 1 janar, 2016. [1]

Espoo
Qytet
Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Uusimaa
Kryetari i Bashkisë Jukka Mäkelä
Partia Kansallinen Kokoomus (Partia Koalicioni Kombëtar)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 528 km² km2
Dendësia 446,16 ban./km² banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Koordinatat 60° 10′ 15″ Veri

24° 56′ 15″ Lindje

ReferimetRedakto

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2014. Marrë më 4 gusht 2015. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)