Çmimi i madh i Brazilit u mbajt në Interlagos,më 20-22 tetor 2006.Favorit për titull ishin Fernando Alonso dhe Michael Schumacher.Për kampionatin e konstruktorëve,Renault dhe Scuderia Ferrari po luftonin egër,me diferencat shumë të ulëta.Heroi vendas,Felipe Massa mori pole,përpara fansave të tij.Gara filloi keq për Michael Schumacher,duke pësuar një çarje gome.Pasi e pësoi,Schumacheri ngeli i fundit,por garoi fort.Gara e gjermanit të Ferrarit nuk ishte e mjaftueshme,që ai të merrte titullin.Alonso i dyti,prapa Felipe Massa nën 190.067 miljet e garës.Spanjolli fitoi titullin kampion,në São Paulo.Me 134 pikë Alonso del i pari,ndërsa Schumacher dështoi,me 121 pikë i dyti.