Çmimi i madh i Singaporit më 2009 u mbajt në rrugë qytetase,siç është pista e Marina Bay.Si në 2008,e tërë fundjava u mbajt në orare darke.Ndryshimi ishte korsia e pit-lane,e cila u zgjat me 6 metra,deri në daljen e kthesës 1.Pista u zgjat me 6 metra,duke qënë 5,073 km.Si fillim,në pole position u shfaq Lewis Hamilton.Gara nisi në orën 20:00 me orën vendase.Vettel,që nisej nga vendi i dytë,katranosi fare në nisje,duke u rrëzuar i treti,prapa gjermanit tjetër me Williams-Toyota,Nico Rosberg.Vettel,gjatë garës humbi dhe vendin e tretë,duke u rrëzuar direkt i katërti.Mark Webber i humbi gjithë shanset e titullit.Fernando Alonso shënoi të vetmin podium të 2009.