Hape menynë kryesore

Fußballclub Gelsenkirchen-Schalke 04 e. V., njohur zakonisht si FC Schalke 04 (Gjermanisht: [ʔɛf t͡seː ˈʃalkə nʊl fiːɐ̯]) ose thjesht e shkurtuar si S04 (Gjermanisht: [ˈs nʊl fiːɐ̯]) është një profesionist futbollistik gjerman i ardhur nga klubi shumë-sportësh me emrin Schalke, që ndodhet me seli në GelzenkirhenGjermanisë. Schalke ka qënë për një kohë të gjatë një nga klubet profesioniste më të njohura dhe popullore në aspektin futbollistik dhe në sportet e tjera, duke pasur sukseset më të mëdhaja në histori në vitet e hershme 1930' dhe 1940'. Schalke aktualisht luan në Bundesligë, elita e futbollit gjerman.

Përmbajtja

HistoriaRedakto

StadioniRedakto

SuksesetRedakto

TajnerëtRedakto

LojtarëtRedakto

Shiko edhe këtëRedakto

Lidhje të jashmeRedakto
  1. ^ "Squad Overview". FC Schalke 04. Marrë më 6 dhjetor 2014. 
  2. ^ "S04 have landed in London – Höwedes ruled out". FC Schalke 04. 16 September 2014. Marrë më 18 September 2014. 
  3. ^ "Huntelaar: Best not to think in front of goal!". FC Schalke 04. 20 May 2014. Marrë më 18 September 2014.