Fußballclub Gelsenkirchen-Schalke 04 e. V., njohur zakonisht si FC Schalke 04 (Gjermanisht: [ʔɛf t͡seː ˈʃalkə nʊl fiːɐ̯]) ose thjesht e shkurtuar si S04 (Gjermanisht: [ˈs nʊl fiːɐ̯]) është një profesionist futbollistik gjerman i ardhur nga klubi shumë-sportësh me emrin Schalke, që ndodhet me seli në GelzenkirhenGjermanisë. Schalke ka qënë për një kohë të gjatë një nga klubet profesioniste më të njohura dhe popullore në aspektin futbollistik dhe në sportet e tjera, duke pasur sukseset më të mëdhaja në histori në vitet e hershme 1930' dhe 1940'. Schalke aktualisht luan në Bundesligë, elita e futbollit gjerman.

Schalke 04
Pseudonimi(et)Die Königsblauen (Blutë Besnikë)
Die Knappen (Minatorët)
Themeluar4 maj 1904
StadiumiVeltins-Arena
Kapaciteti61,973 vende
PronariFlamuri Jochen Schneider
Flamuri Alexander Jobst
TrajneriFlamuri David Wagner
LigaBundesliga
Faqja zyrtare[[1] Faqja zyrtare e klubit]
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

Historia Redakto

Stadiumi Redakto

Sukseset Redakto

Tajnerët Redakto

Lojtarët Redakto

Skuadra momentale Redakto

Redaktuar më 17 shtator 2014 [1]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1   Pt Ralf Fährmann
2   Mb Marvin Friedrich
3   Mb Jan Kirchhoff (në huazim nga Bayern Munich)
4   Mb Benedikt Höwedes (kapiten[2])
5   Mb Felipe Santana
6   Mb Sead Kolašinac
7   Mf Max Meyer
8   Mf Leon Goretzka
9   Mf Kevin-Prince Boateng
10   Mf Julian Draxler
11   Mf Christian Clemens
12   Mf Marco Höger
13   Sm Eric Maxim Choupo-Moting
15   Mb Dennis Aogo
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
17   Mf Jefferson Farfán
18   Mf Sidney Sam
19   Mf Leroy Sané
20   Mf Chinedu Obasi
22   Mb Atsuto Uchida
23   Mb Christian Fuchs
24   Mb Kaan Ayhan
25   Sm Klaas-Jan Huntelaar (zëv.-kapiten[3])
27   Mf Tranquillo Barnetta
28   Pt Christian Wetklo
29   Sm Donis Avdijaj
32   Mb Joël Matip
33   Mf Roman Neustädter
34   Pt Fabian Giefer

Referime Redakto

  1. ^ "Squad Overview" (në anglisht). FC Schalke 04. Marrë më 6 dhjetor 2014.
  2. ^ "S04 have landed in London – Höwedes ruled out" (në anglisht). FC Schalke 04. 16 shtator 2014. Arkivuar nga origjinali më 19 shtator 2014. Marrë më 18 shtator 2014.
  3. ^ "Huntelaar: Best not to think in front of goal!" (në anglisht). FC Schalke 04. 20 maj 2014. Arkivuar nga origjinali më 5 nëntor 2014. Marrë më 18 shtator 2014.

Lidhje të jashme Redakto