Falköping është qytet në provincën Västragötland, Suedi. Qyteti ka pasur 17,170 banorë më 2015.

Falköping
Qytet
noform
Pamje nga sheshi në Falköping
Vendndodhja
Falköping is located in Suedia
Falköping
Falköping

Koordinatat: 58°10′30″V 13°33′11″L / 58.17500°V 13.55306°L / 58.17500; 13.55306

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Västergötland
Qarku Qarku Västra Götaland
Komuna Komuna Falköping
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 8.54 km2
Popullsia 17,170 banorë
Dendësia 1.915 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1200
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 521 xx
Prefiksi (+46) 515
Koordinatat 58° 10′ 30″ Veri

13° 33′ 11″ Lindje

Faqja Zyrtare www.falkoping.se

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Falköping – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale