Federata e Hendbollit e Kosovës

organizatë

Federata e Hendbollit e Kosovës apo shkurt FHK është struktura më e lartë e organizimit të klubeve të hendbollistike në Kosovë.

Çmimi më i lartë që ndanë kjo federatë për hendbollistët është Kurora e hendbollistit më të mirë në Kosovë.

Antarsimi i kësaj Federate ekzistuese "dejuro" dhe "defacto" në Federaten e Henbollistëve të Evropës EHF, për shkaçe politike edhe në kongresin e 11 të EHF u refuzua. Edhe kësaj here, drejtuesit e kësaj federate treguan se njësitë matëse për ta nuk janë ato të sportit por të politikës. Ata më këtë rastë pranuan në radhët e tyre henbollistët e Andorrës.[1]

Elita e Henbollit Kosovar

Redakto
Klubet më të dalluar ishin:

KH Drita (seniorë-meshkujt)

Gjyqtar më të njohur të vitit 2006
Trajnert më të njohur të vitit 2006
Trajner tjerë të njohur:
Kontribues të njohur në hendbollin Kosovar për 2006 :
Më mirënjohje posmortum federata për 2006:
  • Haki Mulhaxha, ish anëtarë i bordit të FHK-së në periudhën 2000 - 2005, dhe kryetar i KH Besa nga Peja
  • Haki Baftiu, ish trajnerë i KH Vjosa dhe ish anëtarë i bordit të FHK-së në periudhën 1994 - 2000

www.kosovahandball.info

Burimi i të dhënave

Redakto
  1. ^ RTKlive, rubrika e sportit

Shiko dhe këtë

RedaktoAtletik Basketboll Boks Hendboll Futboll Karate Pingpong Shah
Volejboll Mundje Peshëngritje Alpinizëm Çiklizem Not Xhudo
 
 
Superliga mash.  ·  Superliga fem.  ·  Liga e parë, mesh.  ·  Liga parë, fem.