Fersan Jahiu lindi më 02 Mars të vitit 1987, në Llopat në qytetin e Kumanovës. Fersan Jahiu rrjedhë nga një familje e edukuar e fshatit Llopat. Shkollimin fillorë e kreu në fshatin Llopat, dhe shkollën e mesme vazhdoi në SHMK Gjimnazi “ Naim Frashëri “. Talentin për këndimë e shfaqi shumë herët si fëmijë, dhe ndër vite vetëm sa vinte dhe dilte edhe më shumë në sipërfaqe dëshira për të kënduar, mirëpo dëshira për këndimë dhe mundësitë për të realizuar një projektë muzikor ishte e pamundur për shkaqe ekonomike.Kjo ishte edhe arsyeja që u detyrua të braktisë dhe fakultetin Juridik në Tetovë. Ofertat për karrierë muzikore ishin të mëdha, por se arsyeja themelore që nuk filloi me muzikë ishte largimi nga muzika i vëllaut Adem Ramadani, dhe këtu ishin shkëndijat në mas të madhe për të filluar një karrierë me Ilahi. Fillimet ishin të vështira, sfida dhe të panjohura, por me kalimin e kohës filluan kontaktet e para me njerëzit profesionistë të këtij drejtimi siç janë: Artan Kastrati, Ylber Aliu, Ardian Kastrati etj. Fersan Jahiu projektin e parë lansoi në vitin 2017, me tekst dhe melodi nga vet Ai, me titull “SELAM TË BAJN TROJET TONA” e cila kishte një jehonë të madhe dhe një ndër mega hitet e asajë vere. Projektet e radhës pasuan në vitin 2018, ndër më të njohurat ishin: JA ALLAH , PENDIMI I VONUAR, RAMAZAN etj. Dëshira dhe përkushtimi i madhë ndaj këndimit skishte të ndalur. Tani më talenti për këndimë nuk ishte i vetëm, ai tani më ishte dhe tekstëshkrues dhe kompozitor i të gjitha projekteve të ardhëshme të tija. Fersan Jahiu në vitin 2019, rregulloi dhe Studion e vetë personale “STUDIO-FJ “ ku surëprizoi ndëgjuesit po në atë vitë dhe me ALBUMIN e parë me ilahi, e ata ishin: RESUL, ZILIQAR, PLISI, RAMAZAN, KUSH KA MENDË, AHMED JA MUHAMED, SHPIRTI REVAH, BAC ADEMI. Po në këtë vitë ai lansoi dhe një projektë tjetër me titull “ NANË E BABË “ilahi e cila përloti ç’do njeri që e ndegjoi. Fersan Jahiu po ashtu vazhdoi vitin 2020 dhe me disa ilahi te reja, me një stilë të ri këndimi, e ata ishin: VETËM NJË ADRES, FAJ KA POLITIKA dhe të fundit për këtë vit KUR’ANI të cilat u pritën shumë mirë nga ndëgjuesit. Energjia dhe palodhshmëria arrinë majat, së shpejti në vitin 2021 do të lansohet edhe një ALBUM tjetër i veçantë me tekste dhe melodi nga Fersan Jahiu në fillimë të muajit Ramazan .

Fersan Jahiu
FERSAN JAHIU.jpg
Të dhëna
Emri i lindjesFersan Jahiu
U lind (1987-03-02) 2 Mars, 1987 (36 vjeç)
PrejardhjaFlag of North Macedonia.svg Llopat, Kumanovë
ZhanretPop, İlahi
PunaKëngëtar i ilahive
Vitet aktive2013-prezentë
Shtëpitë diskografikeWarner Records
Faqja zyrtarehttp://www.fersanjahiu.com/

VideoRedakto

External LinksRedakto

Official Facebook Fanpage

Official Instagram Profile

Official Youtube Channel