Flaka Surroi lindi në vitin 1963 në Prishtinë[1], është gazetare kosovare dhe drejtoreshë e kompanisë botuese dhe mediale Koha Group. Ajo është e bija e politikanit kosovarë dhe diplomatit të ish Jugosllavisë, Rexhai Surroi, ndërsa vëllai i saj Veton Surroi është gazetar.[2]

Flaka Surroi mbaroi shkollën e mesme në Meksikë, ndërsa diplomën universitare e ka arritur në Universitetin e Prishtinës. Në vitte e 90-ta të shekullit të kaluar ka punuar në organizatat jo-qeveritare ndërkombëtare, ndërsa pas luftës, një kohë ka qenë pjesë e kabinetit të Kryeministrit të Kosovës. Pas hyrjes së vëllait në politikë ajo merr në menagjim shtëpinë botuese.[3] Flaka Surroi boton rregullisht opinone në Koha Ditore dhe ka përkthyer disa libra nga anglisht, spanjolisht dhe serbisht.[1]

Burimi Redakto

  1. ^ a b "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2019. Marrë më 3 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ http://www.scribd.com/doc/23155460/Koha-Digest-1-1994
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 6 mars 2016. Marrë më 3 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)

Lidhje të jashtme Redakto