Francesk Xavier Bulto Markez (Francesc Xavier Bultó) (17 maj 1912[1] – 3 gusht 1998)[2] , u njohur si Paco Bultó (Pako Bulto), ishte një biznesmen katalunas, themelues i Monetsa Hona-s (me Peter Permanyer-in) dhe Bultaco-s[3]. Ai lindi në një familje borgjeze katalunase që i përkushtohej tekstilit.[4] Ai njihet si inxhinier i motoçikletave dhe dizajner.[5]

Francesc Xavier Bultó
Të dhëna vetjake
U lind më17 maj 1912
Barcelonë
Vdiq më3 gusht 1998
Barcelonë
PunësimiInxhinier

Në kompaninë e parë, Permanjeri ishte biznesmeni dhe menaxheri, dhe Bluto kishte përvojë me motoçikleta. Ata prodhuan motoçikleta me motor me dy goditje, të cilat i tejkaluan ato angleze me katër goditje. Në vitin 1958, qeveria spanjolle kërkoi disa ndërprerje nga industria dhe Permanjeri donte ta braktiste degën e sportit të motoçikletave. Bulto shpiki moton e tij të famshme “tregu ndjek flamurin katror” dhe e la kompaninë. Së bashku me disa të punësuar ai themeloi ndërmarrjen e tij të quajtur Bultaco. Modeli i parë, Bultaco Tralla 101, doli në shitje në vitin 1959. Motoçikletat u fabrikuan në fermën e familjes Bluto dhe fëmijët e tij kaluan të gjitha testet e vozitjes për çdo prototip.[6]

GaleriaRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ Herreros 1998: «1945: Cataluña» p. 94-98
  2. ^ La Vanguardia, red. (5 gusht 1998). "Necrológicas. Don Francisco X. Bultó Marqués" (PDF). Hemeroteca. Marrë më 10 dhjetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Freixa, Elena (13 mars 2011). "Catalunya, bressol d'èxits de dues rodes". Edició de Premsa Periòdica ARA, SL. núm. 104. Barcelona: Diari Ara. fq. 30–31. Marrë më 14 mars 2011. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Historia de Ossa". tumotoverde.com. Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2012. Marrë më 29 mars 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Pi, Pere (1 korrik 2012). "45. El senyor Bultó". No tinc 200 anys. Les vivències de Pere Pi. Barcelona: Autoedition (Service Point). fq. 79–80. ISBN 9788461590353. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Motocicletas que perviven en el recuerdo". El Periodico del Motor. Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2014. Marrë më 29 mars 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)