Frank Knight

ekonomist amerikan

Frank Hyneman Knight (7 nëntor 188515 prill 1972) ishte një ekonomist amerikan i cili e kaloi pjesën më të madhe të karrierës së vet në Universitetin e Chicagos, ku u bë edhe një nga themeluesit e shkollës ekonomike të Chicagos. Fituesit e Çmimit Nobel në ekonomi, Milton Friedman, George Stigler dhe James M. Buchanan ishin të gjithë studentë të tij në Chicago. Ronald Coase, ekonomist i famshëm, tha se Knight edhe pa i dhënë mësim pati një ndikim të madh në mendimin e tij.[1]

JetaRedakto

KarrieraRedakto

VepraRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ Ross B. Emmett (2010). The Elgar Companion to The Chicago School of Economics. Elgar. f. 238. ISBN 9781849806664. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)