Franz Beckenbauer

futbollist gjerman

Franc Anton Bekenbauer (gjermanisht Franz Beckenbauer, Lindi në München, 11 shtator 1945. është futbollist dhe trener gjerman.

Franz Beckenbauer 2006 06 17.jpg

Ka qenë lojatri më i suksesshëm gjerman, koji i cili i pari arriti të luaj 100 ndeshje per reprezentacioni gjerman. Si futbollist aktiv arrti të bëhet kampion bote në vitin 1974., e mandej si trajner në vitin 1990. Ka qenë organizator dhe njeriu kryesor i Kampionatit Botërorë 2006.

BiografiaRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto