Fremont është një qytet në Qarkun Alameda, Kaliforni, SHBA. Ai u krijua më 23 jana 1956 nga bashkimi i pesë komuniteteve më të vogla, Centerville, Niles, Irvington, Mission San Jose dhe Warm Springs. Qyteti e ka marrë emrin nga udhëtari amerikan John Charles Fremont. Fremont ndodhet në pjesën juglindore të Yonës së Gjiri të San Francisco kryesisht në rajonin East Bay.

Fremont
Fremont
Qytet
noform
Pamje nga Fremont.
Vendndodhja
Fremont is located in SHBA
Fremont
Fremont
Vendodhja e Fremontit në SHBA

Fremont is located in Kaliforni
Fremont
Fremont
Vendodhja e Fremontit në Kaliforni

Koordinatat: 37°32′54″V 121°59′19″P / 37.54833°V 121.98861°P / 37.54833; -121.98861

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Kaliforni
Qarku Alameda
Kryetari i Bashkisë Bill Harrison
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 226,910 km2
Lartësia 17 m (m.n.d.)
Popullsia (2014) 220.000 banorë
Dendësia 970 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 23 janar 1956
Zona Kohore UTC-8
Verore UTC-7
Kodi Postal 94536–94539, 94555
Prefiksi 510
Koordinatat 37° 32′ 54″ Veri

121° 59′ 19″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.fremont.gov