Fremont është një qytet në Qarkun Alameda, Kaliforni, SHBA. Ai u krijua më 23 jana 1956 nga bashkimi i pesë komuniteteve më të vogla, Centerville, Niles, Irvington, Mission San Jose dhe Warm Springs. Qyteti e ka marrë emrin nga udhëtari amerikan John Charles Fremont. Fremont ndodhet në pjesën juglindore të Yonës së Gjiri të San Francisco kryesisht në rajonin East Bay.

Fremont
Fremont
Qytet
Pamje nga Fremont.
Pamje nga Fremont.
Popullsia
 • Gjithsej(2.014) 220,000
{{{postal_code_type}}}
94536–94539, 94555
Faqja zyrtarewww.fremont.gov