"Fuck tha police" është një këngë proteste nga grupi i kategorisë gangsta-rap N.W.A dhe është pjesë e albumit Straight Outta Compton. Kënga u rendit e 425-a në listën me 500 këngët më të mira të të gjitha kohërave nga revista Rolling Stone.[1] Duke protestuar brutalitetin policor dhe profilizimin racor, 'Fuck the police' paralelisht shpreh miratim e dhunës ndaj policisë.

Që në publikimin e parë të këngës në 1988, slogani "Fuck tha police" vazhdon të ndikojë kulturën pop sot duke u bërë art në bluze si dhe duke u transportuar në gjini të tjera muzikore nga grupe muzikore si Rage Against the Machine.

ReferimeRedakto

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 22 qershor 2008. Marrë më 22 qershor 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)