Fukushima (Japonisht: 福島市) është qytet në Japoni. Ndodhet rreth 50 kilometra në lindje të Liqenit Inawashiro dhe 285 kilometra në veri të Tokjos.

Fukushima
福島市
Qytet
noform
Pamje nga qyteti Fukushima
Flamuri_figura
Flamuri i Fukushimës
Vendndodhja
Fukushima is located in Japoni
Fukushima
Fukushima

Koordinatat: 37°46′V 140°28′L / 37.767°V 140.467°L / 37.767; 140.467

Administrimi
Shteti Flamuri Japonia
Rajoni Tōhoku
Kryetari i Bashkisë Kaori Kobayashi
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 767.72 km2
Popullsia 291,582 banorë
Dendësia 380 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1589
Zona Kohore Ora Standarte e Japonisë(UTC+9)
Faqja Zyrtare Uebfaqja zyrtare

Sipas vitit 2017, qyteti kishte 291,582 banorë dhe sipërfaqja është 767.72 km².

KlimaRedakto

Sipas klasifikimit të klimës Köppen, Fukushima ka klimë subtropikale, sidoqoftë malet që ndodhen në kufirin perëndimor të qytetit kanë klimë kontinetiale.[1] Muaji më i nxehtë është gushti me temperaturë mesatare 30.4 °C, në një lartësi prej 67 metrash, ndërsa Tsuchiyu Pass në skajin perëndimor të qytetit dhe në një lartësi prej 1,220 metra ka një temperaturë mesatare në gusht prej 21,7 °C. Muaji më i ftohtë është janari, me një temperaturë mesatare të ulët prej -1.8 °C në Fukushimën qendrore dhe -9.0 në Tsuchiyu Pass.

EkonomiaRedakto

Që nga viti 2005 të ardhurat e përgjithshme të të gjithë qytetarëve të Fukushimës arrinin në ¥1,808 trilion. Nga këto të ardhura, 0.8% janë bërë në sektorin primar, 24.1% në sektorin sekondar dhe 80.1% në sektorin terciar.

Të ardhurat në sektorin primar u drejtuan nga ajo nga bujqësia, e cila arriti në ¥8.939 miliardë. Sektori sekondar u drejtua nga prodhimi i përgjithshëm, me të ardhura që arrinin në ¥218.4 miliardë. Industria e shërbimeve kryesoi sektorin terciar me një të ardhur totale prej ¥271.6 miliardë.

ReferimetRedakto

  1. ^ Peel, M. C.; Finlayson, B. L.; McMahon, T. A. (2007). "Updated world map of the Köppen-Geiger climate classification". Hydrology and Earth System Sciences. Marrë më 1 qershor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)