Hape menynë kryesore

Gazmend Zajmi (lind me 20 qershor të vitit 1936 në Krumë të Hasit, nderroi jete me 10 mars 1995 në Zagreb) është nje studiues dhe figurë publike.

BiografiaRedakto

Gazmend Zajmi u lind në rrethin e Krumës së Hasit, në Shqipërinë verilindore, dhe shkollën e bëri në Prizren. Studio drejtësi dhe sheknca politike në Universitetin e Beogradit, ku kreu magjistraturën në vitin 1973. Pas studimeve punoi si gjyqtar në Prizren dhe dha mësim në Fakultetin e Drejtësisë të Universitetit të Prishtinës. Në kohën e kryengritjes së vitit 1981 ishte rektor i universitetit dhe për 10 vjet u dëbua prej tij nga autoritetet serbe. Zajmi ishte anëtari komitetit të përhershëm të koferencës së rektorëve evropianë, i Akademisë Evropiane të Shkencave dhe Arteve (në Salcburg dhe Vjenë) dhe punoi i profesor i teorisë politike dhe së drejtës kushtuese në Universitetin e Prishtinës.[1]

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

[Kategoria:Shkencëtarë shqiptarë]]

  1. ^ Elsie, Robert (2011). Fjalor Historik i Kosovës. Tiranë. ff. 320, 321.  978-99943-51-70-1. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)