Gedion Zelalem (lindur më 26 janar 1997) është një futbollist gjerman i cili luan me klubin anglez ArsenalPremier League si mesfushor.

Gedion Zelalem
Gedion Zelalem'14.JPG
Zelalem duke luajtur për Arsenal U–21 në vitin 2014
Të dhënat personale
Emri i plotëGedion Zelalem
Data e lindjes (1997-01-26) 26 Janar 1997 (23 vjeç)
Vendi i lindjesBerlin, Gjermani[1]
Gjatësia1,80 m (5 ft 11 in)[2]
PozicioniMesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktualArsenal
Numri35
Karriera në rini
2003–2006Hertha BSC
2006–2008MSC United
2009–2011Bethesda Soccer Club
2011–2013Olney Rangers
2013–Arsenal
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2014–Arsenal0(0)
Ekipi kombëtar
2012Gjermania U–152(0)
2012–2013Gjermania U–168(0)
2013Gjermania U–171(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 22:42, 24 janar 2014 (UTC).

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 12:25, 8 tetor 2014 (UTC)

Në nivel ndërkombëtarë Zelalem ka bërë paraqitje me Gjermaninë U–15, U–16 dhe U–17.

ReferimeRedakto

  1. ^ "Gedion Zelalem". Arsenal FC. Marrë më 10 nëntor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ 58 Gedion Zelalem. "Gedion Zelalem, Arsenal midfielder player profile | Barclays Premier League". Premierleague.com. Marrë më 18 shkurt 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)