Geraldine C. Seydoux është profesoresh e Biologjisë Molekulare dhe Gjenetikës në Universitetin Johns Hopkins që nga viti 1995[1] , dhe Hetuese e Institutit Mjekësor të Howard Hughes.[2][3][4]

Ajo mori një B.S. Universiteti i Maine, Orono në vitin 1986, u diplomua nga Universiteti Princeton me një Ph.D. në vitin 1991, dhe bëri trajnime pas-doktorature në Institucion Carnegie. [5] [6] Puna e saj u përqendrua në fazat më të hershme të embriogjenezës dhe se si vezët me qeliza të vetme zhvillohen në embrione shumë qelizore. Ai fokusohet në atë se si embrionet zgjedhin midis soma dhe germline. Qëllimi i laboratorit Seydoux është të konstatojë procesin në të cilin zhvillimi embrional dhe polarizimi është aktivizuar duke përdorur Caenorhabditis elegans. Ajo gjithashtu ka vërtetuar se proteinat në një spermë fertilizing shkaktojnë riorganizimin e proteinave strukturore brenda vezës. Ky është një hap thelbësor në formimin e polarizimit anterior-posterior të embrionit të një qelizë. Studimet e Geraldine Seydoux ofrojnë shumë njohuri për krijimin e një organizmi multicellular të formuar plotësisht nga një qelizë e vetme. Ajo u zgjodh në Akademinë Kombëtare të Shkencave në vitin 2016. [5]

ÇmimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

BurimeRedakto

  1. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali origjinali më tetor 4, 2010. Marrë më prill 21, 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtje CS1: archived copy si titull (link)
  2. ^ "Geraldine Seydoux, PhD". HHMI.org. Marrë më 2016-04-30. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Seydoux LAB". Bs.jhmi.edu. Marrë më 2016-04-30. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Geraldine Seydoux Lab Plasmids". Addgene. Marrë më 2016-04-30. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "National Academy of Sciences Members and Foreign Associates Elected". Marrë më 2016-05-05. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Geraldine Seydoux — MacArthur Foundation". Macfound.org. 1 tetor 2001. Marrë më 2016-05-03. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Searle Scholars Program : Geraldine C. Seydoux (1997)". Searlescholars.net. Marrë më 2016-04-30. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Kirsch Foundation Previous Investigators". Kirschfoundation.org. 1 korrik 2002. Marrë më 2016-04-30. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)