Geto

lagje e banuar nga një grup pakicë, zakonisht kur është e varfër

Nga koncepti shoqëror: Një geto është një pjesë e një qyteti në të cilin anëtarë të një grupi minoritar jetojnë, veçanërisht për shkak të presionit shoqëror, juridik, apo ekonomike. Termi është përdorur fillimisht në Venecia për të përshkruar pjesën e qytetit në të cilën hebrenjtë ishin të kufizuar dhe të ndarë.[1]

Nga Fjalori Shqip: GETO f. sh. Lagje ose zonë e veçuar në një qytet, ku janë të detyruar të jetojnë njerëzit që i takojnë një race a një feje të caktuar, të cilët përbuzen e përndiqen nga klasat sunduese e nga shteti (në vendet kapitaliste). Getot e çifutëve. Getot e zezakëve. I mbyllin në geto.[2]

Referime Redakto

  1. ^ https://en.wikipedia.org/wiki/Ghetto
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 4 gusht 2018. Marrë më 15 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)