Gianni Infantino

drejtori sportiv italo-zviceran

Giovanni Vincenzo “Gianni” Infantino ka lindur me 23 Mars 1970. Ka dy kombësi Zvicerian dhe Italian. U zgjodh president i FIFA-s në vitin 2016.

Gianni Infantino
Gianni Infantino 2018.jpg
Presidenti i FIFA-së
26 Shkurt 2016 – aktiv
Paraardhësi: Sepp Blatter
Të dhënat personale
Lindi më: 23 mars 1970
Lindi në: Brig, Zvicer
Kombësia: Zvicerian, italian
Profesioni: Menaxher sportiv
Gianni Infantino

JetëshkrimiRedakto

Ka lindur me 23 Mars 1970 në Brig, Zvicër. Ka studiuar drejtësinë në Universitetin e Fribourgut. Mund të flas gjuhën: Italiane, Franceze, Gjermane. Gjithashtu dinë edhe gjuhën Angleze dhe Arabe.

FIFARedakto

Me 26 Tetor 2015, u zgjodh drejtues i kongresit të FIFA-s. Më vonë me 26 Shkurt 2016 u zgjodh president i FIFA-s. U bë Italiani i parë që u zgjodhë president i FIFA-s.