Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Gjøvik (kthjellim).


Gjøvik është një komunëqarkun Oppland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 672 km² dhe popullsi 27648 banorë[1].

Gjøvik
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Gjøvik

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Oppland
Kryeqëndra Gjøvik
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Bjørn Iddberg (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°52′V 10°31′L / 60.867°V 10.517°L / 60.867; 10.517 (Gjøvik)Koordinatat: 60°52′V 10°31′L / 60.867°V 10.517°L / 60.867; 10.517 (Gjøvik)
Sipërfaqja 672 km2
Popullsia 27.648 banorë 2004
Dendësia 41,14 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Gjøvikenser ose Gjøvikensar
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0234
Vendndodhja
Gjøvik is located in Norvegjia
Gjøvik
Gjøvik
www.gjovik.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimetRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Gjøvik – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto