Gjerbësi (Ahaia Perëndimor)

Gjerbës edhe Gjerpës[1] (greqisht: Άραξος/Áraxos) është fshat në qarkun i Ahaisë, Greqi. Përpara vitit 1928, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Γκέρμπεσι/Gérbesi.[2] Në vitin 1956, emri i vendbanimit është ndryshuar prej Παραλίμνη/Paralímni më emrin greke të tjerë si Άραξος/Áraxos.[3]

Gjerbës
Άραξος
Fshat
Vendndodhja
Gjerbës is located in Greqia
Gjerbës
Gjerbës
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Greqia Perëndimor
Qarku Ahai
Komuna Ahaia Perëndimor
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 15 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 9′ 55″ Veri

21° 24′ 32″ Lindje

Popullsia 445 banorë (2011)

Lidhje të jashtmeRedakto

BurimetRedakto

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 31.
  2. ^ Πανδέκτης: Gérbesi - Paralímni
  3. ^ Πανδέκτης: Paralímni - Áraxos