Gjerbës edhe Germbës[1] (greqisht: Προφήτης Ηλίας/Profítis Ilías) është fshat në qarkun i Ahaisë, Greqi. Përpara vitit 1928, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Γκέρμπεσι/Gérbesi.[2]

Gjerbës
Προφήτης Ηλίας
Fshat
Vendndodhja
Gjerbës is located in Greqia
Gjerbës
Gjerbës
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Greqia Perëndimor
Qarku Ahai
Komuna Kallavrit
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 1078 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 3′ 34″ Veri

21° 53′ 59″ Lindje

Popullsia 70 banorë (2011)

Lidhje të jashtmeRedakto

BurimetRedakto

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 31.
  2. ^ Πανδέκτης: Gérbesi - Profítis Ilías