Gllabuçisht edhe Kllapuçisht (greqisht: Πολυπλάτανος/Poliplátanos) është fshat në qarkun i Follorinës, Greqi. Përpara vitit 1926, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Κλαμπουσίστα/Klampousísta.[1]

Gllabuçisht
Πολυπλάτανος
Fshat

DemografiaRedakto

Në vitin 1900, fshati kishte 750 banorë bullgarë dhe 100 shqiptarë (arnaut) musliman sipas statistikave të Vasil Kënçov.

Lidhje të jashtmeRedakto

BurimetRedakto