Guayaquil (shqiptohet: [ɡuajakil]), zyrtarisht Santiago de Guayaquil (shqip: Santiago e Guajakilit), është qyteti më i madh dhe më i populluar në Ekuador, me rreth 2.991.061 banorë në zonën metropolitane, si dhe porti kryesor i vendit. Qyteti është kryeqyteti i provincës ekuadoriane të Guayas dhe selia e Kantonit Guayaquil.

Guajakil
Guayaquil
Nofkat: 
La Perla del Pacífico (Perla e paqësorit)
Parimet: 
Por Guayaquil Independiente (Për Pavarësinë e Gualakuilit)
Popullsia
 • Gjithsej(2.010) 2,278,691
{{{postal_code_type}}}
090101 deri 090158
TargatG
Faqja zyrtarewww.guayaquil.gob.ec

Guajakili ndodhet në bregun perëndimor të lumit Guayas, që derdhet në Oqeanin Paqësor në Gjirin e Guajakilit.

Guayaquil (Ekuadorë)

Lidhje të jashtme

Redakto
  Commons: Guayaquil – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale