Habeas corpus është një normë/veprim ligjor që kërkon që një person nën arrest të dali para një jurie apo një gjyqtari, si një e drejtë themelore e individit për proces të drejtë.[1][2]

Referime dhe shënimeRedakto

  1. ^ "Habeas corpus". Merriam-webster.com. 2012-08-31. Marrë më 2017-05-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "What is Habeas Corpus". ExpertLaw. 2016-07-24. Arkivuar nga origjinali më 4 korrik 2019. Marrë më 2017-05-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto