Halit Furriku

mësues, politikan dhe diplomat shqiptar

Halit Furriku (26 prill 1951 në Meçe - 2008)[1] ishte një mësues, politikan dhe diplomat shqiptar nga Puka, Shqipëri.

Jeta dhe karriera

Redakto

Arsimin e larte e kreu ne Fakultetin e Historisë dhe të Filologjisë për gjuhën ruse më 1974. Ka qenë mësues në gjimazin e Pukës, si dhe në disa shkolla fillore të Pukës dhe rrethit. vitin 1996, Furriku zgjidhet kryetar i Bashkisë Pukë. Në vitin 2008 behet ambasador i Shqipërisë në Rusi.

Furriku vdiq në vitin 2008, në moshën 57 vjeçare.

Referime

Redakto
  1. ^ "Homazhe per diplomatin Halit Furriku". InfoArkiva. 10 nëntor 2008. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2019. Marrë më 25 korrik 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)