Hannah Dadds (16 tetor 1941 – 5 dhjetor 2011)[1][2] ishte e njohur si femra e parë e cila ka drejtuar trenin në metron e Londrës.[1][2][3][4][5] Në vitin 1969, ajo filloi të punoj si "lokomotiviste" në stacionin e metros Upton Park. Pastaj ajo filloi të punoj si kontuktere dhe më 1976, ajo u bë si rojtare e trenit. Hannah Dadds vdiq më 5 dhjetor 2011 pas një sëmundje të gjatë.

ReferimeRedakto

  1. ^ a b "Dadds, Hannah". 20th Century London. Arkivuar nga origjinali më 9 dhjetor 2017. Marrë më 13 nëntor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "'Pioneering': First female Tube driver dies". London Evening Standard. 5 dhjetor 2011. Marrë më 13 nëntor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Spragg, Iain (janar 2013). London Underground's Strangest Tales: Extraordinary but true stories. Pavilion Books. Marrë më 13 nëntor 2016. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Night Tube: 24 amazing facts about London's historic underground railway". International Business Times. 18 gusht 2016. Marrë më 13 nëntor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ majumdar, Debabani (7 janar 2013). "Tube 150th anniversary: Families with the Underground in their blood". BBC London News. Marrë më 13 nëntor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)