Hanoi

Kryeqyteti i Vietnamit

Hanoi është kryeqyteti i Vietnamit dhe qyteti i dytë më i madh i vendit. Nga 1010 deri më 1802, ai ishte qendra më e rëndësishme politike e Vietnamit. Ai u eklipsuar nga Hue, kryeqyteti perandorak e Vietnamit gjatë dinastisë Nguyen (1802-1945), por Hanoi shërbeu si kryeqyteti i Indokinës Franceze nga 1902 deri 1954. Nga 1954 deri 1976, ai ishte kryeqyteti i Vietnamit të Veriut, dhe ai u bë kryeqyteti i Vietnamit të ribashkuar në vitin 1976, pas fitores së Veriut në luftën e Vietnamit.

Hanoi
Qytet
Vendndodhja
Hanoi is located in Vietnami
Hanoi
Hanoi

Koordinatat: 21°1′48″V 105°51′0″L / 21.03000°V 105.85000°L / 21.03000; 105.85000

Administrimi
Shteti Flamuri Vietnami
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3,344 km2 km2
Dendësia 1,900 banorë/km² banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+7
Koordinatat 21° 1′ 48″ Veri

105° 51′ 0″ Lindje

Qyteti ndodhet në bregun e djathtë të Lumit të Kuq, 1760 km në veri të qytetit Ho Shi Min dhe 120 km në perëndim të qytetit Hai Phong.