Harira (Arabisht: الحريرة‎ al-ḥarīra, Berber: ⴰⵣⴽⵉⴼ azkif) është një supë tradicionale marokene. Supa më së shumti shërbehet gjatë muajit të Ramazanit. Poashtu shërbehet në raste speciale. Harira përgatitet në forma të ndryshme dhe secila rajon ka përgatitjen e vetë.[1]

Supë Harira

Lidhje të jashtme Redakto

  1. ^ Berry, Vava (2012). Soup: fresh, healthy recipes bursting with seasonal flavour. London: Pavilion Books. fq. 66. ISBN 978-1-909108-50-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)