Hashem Al-Ghaili (lindi më 11 gusht 1990) është një komunikues shkencor jemenas. Ai është më i njohur për infografikët dhe videot e tij rreth përparimeve shkencore.[1][2][3][4]

Puna e Al-Ghaili në komunikimin shkencor fitoi vëmendjen e burimeve të lajmeve shkencore dhe përdoruesve të rrjeteve sociale.[5][6][7] Imazhet e tij kanë mbledhur një numër të madh ndjekësish në rrjetet sociale të njohura si Facebook dhe Imgur me mbi 5 milionë shikime javore.[8][9] Sipas 25 nëntorit 2018, ai ka gjithsej mbi 10 bilion shikime dhe mbi 30 milionë ndjekësa në faqen e tij të Facebook-ut.[10][11][12][13]

ReferimetRedakto

 1. ^ "A Yemeni Youth Becomes a Science Superstar on Facebook". Al-Fanar Media. Marrë më 17 maj 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Kincaid, Ellie (1 korrik 2015). "Here are the top 30 science stories of the year so far". Business Insider. Marrë më 2 July 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Kincaid, Ellie (1 korrik 2015). "30 amazingly futuristic breakthroughs that have happened this year". Yahoo! Finance. Marrë më 10 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ The man with 16 million fans: Yemeni influencer Hashem Al-Ghaili has created a massive online following by spreading his love of science with followers around the world.
 5. ^ "Promoting Science - An Interview with Hashem Al-Ghaili". positivists.org. Marrë më 17 maj 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Hamida. "Hashem Al-ghaili : Facebook Success Story". Al-Rasub. Marrë më 17 maj 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Ronson, Jacqueline (31 janar 2017). "21 World-Renowned Scientists Facing the American Travel Ban". Inverse. Marrë më October 1, 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Awards". Futurism. Marrë më 17 maj 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Sciencegeek100 on Imgur". Imgur. Marrë më 17 maj 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "I Fucking Love Science's Elise Andrew criticized for not giving credit - canada.com". canada.com. Marrë më 17 maj 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "I F**king Love Science and Facebook's problem with content theft". The Daily Dot. Marrë më 17 maj 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Hashem Al-Ghaili on Instagram: "New Milestone: 30 million science enthusiasts follow my Facebook page! In addition, the videos have so garnered 10 billion views! Thank you…"". Instagram. Marrë më 2018-11-25. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Hashem Al-Ghaili". www.facebook.com. Marrë më 2018-11-25. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto