Hashim Shala (1936, Verboc -2018, Prishtinë) ishte këngëtar, rapsod dhe mbledhës i folkorit, shqiptar nga Drenica, Kosova.

Biografia Redakto

Hashimi si muzikan ka krijuar dhe kultivuar zhandrin e muzikës burimore folkloristike. Në këtë drejtim ai ka bërë edhe mbledhjen e këngëve dhe folklorit në anën e Drenicës. Është pjesmarrës aktiv në festivalet e muzikës burimore. Hashim Shala ka vdekur me 19 Shtator 2018 në Prishtinë.[1]

Shih edhe Redakto

Referime Redakto

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 23 nëntor 2022. Marrë më 23 nëntor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)

Lidhje të jashtme Redakto