Haxhijani Meksi

politikan grek

Haxhijani Meksi (greqisht: Χατζηγιάννης Μέξης; 1754-1844), ishte një nga figurat më të rëndësishme nga ishuli Peca në Luftën Revolucionare të 1821. Ai nxiti popullin e Psarës dhe Nidhrës për t'u bashkuar me kryengritjen kombëtare kundër turqve. Ai ishte guvernatori i parë i Pecës. Shtëpia e tij tani sherben si muzeum i Pecës.

BiografiaRedakto

Ai ishte me origjinë nga fisi Meksi nga Labova.   Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.