Helena (Montana)

Një qytet në Amerikë
(Përcjellë nga Helena)

Helena është kryeqyteti i shtetit federal amerikan të Montana. Qyteti është i vendosur në mes të Prickley Pear Valley, një rajon në të cilin të dy e minierave dhe bujqësisë janë të një rëndësie të madhe. Sot qendra më e rëndësishme tregtare dhe administrative të qytetit Montana. Helena është vend qarkut i Lewis dhe Clark County. Vlerë duke parë janë kryesisht Kapitol me një kopje të Statuja e Lirisë, qendra të komunitetit dhe "Katedralja e Shën Helena".

Helena
Helena
Qytet
noform
Vendndodhja
Helena is located in SHBA
Helena
Helena

Koordinatat: 46°35′45″V 112°1′37″P / 46.59583°V 112.02694°P / 46.59583; -112.02694

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Montana
Qarku Luis and Clark
Kryetari i Bashkisë James E. Smith
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 42.45 km2
Lartësia 1237 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 28.190 banorë
Dendësia 665,7 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1864
Zona Kohore UTC-7
Verore UTC-6
Prefiksi 406
Koordinatat 46° 35′ 45″ Veri

112° 1′ 37″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.ci.helena.mt.us
Vendodhja e Helenës në Montana


DemografiaRedakto

Zhvillimin e popullsisë 1900 - 1990.

Viti Popullsia
1900 10.800
1906/07 16.800
1910 12.500
1916 13.600
1920 12.000
1930 11.800
1940 15.100
1950 17.600
1960 20.200
1970 22.700
1980 23.900
1990 24.600
2000 25.780

EkonomiaRedakto

GjeografiaRedakto

StrukturaRedakto

KulturaRedakto

PersonaliteteRedakto