Higashimatsuyama është qytete në Prefekturën Saitama, në qendër të rajonit Kantō, Japoni. Sipas 1 tetorit 2017, qyteti ka pasur 92,125 banorë. Sipërfaqja totale ishte 65.35 km2.

Higashimatsuyama
東松山市
Qytet
Bashkia e qytetit
Bashkia e qytetit
Popullsia
 • Gjithsej92.125
Faqja zyrtareUebfaqja Zyrtare

Ekonomia Redakto

Tradicionalisht ekonomia e Higashimatsuyama ishte e dominuar nga serikultura dhe endje mëndafshi. Higashimatsuyama moderne ka disa parqe industriale me një shumëllojshmëri të gjerë të prodhimit të lehta dhe të mesme.

Arsimi Redakto

Higashimatsuyama ka 11 shkolla fillore, 6 shkolla të mesme dhe 3 shkolla të larta, gjithashtu edhe një shkollëm speciale të edukimit.

Binjakëzimet Redakto

Referimet Redakto

  1. ^ Information of Higashimatsuyama City Arkivuar 12 shtator 2012 tek Wayback Machine Retrieved 7 November 2012.