Hiram Abas (1932 – 26 shtator 1990) ishte nga inteligjenca turk Organizata Kombëtare e Inteligjencës (MIT). Ai u pushua pas grusht shteti turk në vitin 1980, por u kthye në gusht 1986 si zëvendës i shefit MIT Hayri Ündül, dhe prapë u pushua më 1988. Ai u vra më 26 shtator 1990 nga grupi revolucionar Dev Sol.[1]

Thuhet se Abasi ka udhëhequr njësin Libaneze kundër Ushtrisë Sekrete Armene për Çlirimin Armene, e përbëre vetëm operativat e MIT dhe anëtarët e forcave speciale.[2]

Doğan Yurdakul dhe Soner Yalçın kanë shkruar biografinë e Abasit.

ReferncatRedakto

  1. ^ kimkimdir.gen.tr, Hiram Abas (1932 - 1990)
  2. ^ Kilic, Ecevit (2008-09-28). "ASALA operasyonları efsane mi?". Sabah. Arkivuar nga origjinali më 4 dhjetor 2008. Marrë më 2008-12-25. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)