Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Hollanda e Jugut (kthjellim).


Hollanda e Jugut është një 12 provincat e Holandës me sipërfaqe 3418.5 km² dhe popullsi 3546589 banorë[1]. L'Aia është kryeqendra e provincës.

Hollanda e Jugut
Zuid-Holland
—  provincë  —
stema_figuraFlag of South Holland.svg
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Kryeqëndra Haga
Komisari i Mbretëreshës Jaap Smit
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°05′44″V 4°18′59″L / 52.095556°V 4.316389°L / 52.095556; 4.316389 (Hollanda e Jugut)Koordinatat: 52°05′44″V 4°18′59″L / 52.095556°V 4.316389°L / 52.095556; 4.316389 (Hollanda e Jugut)
Sipërfaqja 3.418,5 km2
Popullsia 3.546.589 banorë 2011
Dendësia 1.037,47 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi ISO NL-ZH

Hollanda e Jugut – Vendndodhja

www.zuid-holland.nl

ReferimeRedakto

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtmeRedakto