Honda Motor Co. Ltd. (TYO: 7267, NYSE:HMC) (japonisht: 本田技研工業株式会社 - Honda Giken Kōgyō, Kabushiki kaisha, ose Honda Technology Research Institute, Co., Ltd.), ose thjesht njohur si Honda është prodhues japonez i veturave, kamionëve, motorëve, skuterëve dhe robotëve.

Honda Motor Co., Ltd.
本田技研工業株式会社
Lloji Publik TYO:7267
Industria Prodhues veturash dhe kamionësh
Themeluar 24 shtator, 1948
Selia Flag of Japan (bordered).svg Tokyo, Japan
Kryesuesit Soichiro Honda, Themelues
Takeo Fukui, CEO
Produkte vetura, kamionë, motorë, skutera, ATV, gjeneratorë elektrik, robotikë, anije elektrike dhe paisje për mirmbajtje terreni
Të ardhurat

Green Arrow Up Darker.svg

$79.222 miliard SHBA (2004)
Punonjësit 131,600
Adresa e internetit www.honda.co.jp

Kompania Honda më shumë mund të radhitet në grupin e kompanive për prodhimin e elektrik të motorëve se sa në të prodhimit të veturave.

HistoriaRedakto

ProduktetRedakto

Seritë e prodhimit të veturaveRedakto

Seritë e prodhimit të kamionëveRedakto

Seritë e prodhimit të motorrëveRedakto

Seritë e prodhimit të robotëveRedakto

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto