Honda Motor Co. Ltd. (TYO: 7267, NYSE:HMC) (japonisht: 本田技研工業株式会社 - Honda Giken Kōgyō, Kabushiki kaisha, ose Honda Technology Research Institute, Co., Ltd.), ose thjesht njohur si Honda është prodhues japonez i veturave, kamionëve, motorëve, skuterëve dhe robotëve.

Honda Motor Co., Ltd.
本田技研工業株式会社
LlojiPublik TYO:7267
IndustriaProdhues veturash dhe kamionësh
Themeluar në24 shtator, 1948
Zyrat qendroreFlag of Japan (bordered).svg Tokyo, Japan
Njerëzit kyç
Soichiro Honda, Themelues
Takeo Fukui, CEO
Prodhimivetura, kamionë, motorë, skutera, ATV, gjeneratorë elektrik, robotikë, anije elektrike dhe paisje për mirmbajtje terreni
FitimetGreen Arrow Up Darker.svg $79.222 miliard SHBA (2004)
Numri i punëtorëve
131,600
Faqja e internetitwww.honda.co.jp

Kompania Honda më shumë mund të radhitet në grupin e kompanive për prodhimin e elektrik të motorëve se sa në të prodhimit të veturave.

HistoriaRedakto

ProduktetRedakto

Seritë e prodhimit të veturaveRedakto

Seritë e prodhimit të kamionëveRedakto

Seritë e prodhimit të motorrëveRedakto

Seritë e prodhimit të robotëveRedakto

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto