Muhammed bin Is'hak bin Huzejme (Arabisht: محمد بن إسحاق بن خزيمة) ishte dijetar i hadithit dhe fikut,[1][2] i njohur për koleksionin e tij të hadithit Sahih Ibn Huzejme.

Biografia Redakto

Ai lindi në Nishapur më 837.[3] Një nga dijetarë që e mësuan Ibn Huzejmen ishte Is'hak Ibn Rahwayh, muhadith i Horasanit në atë kohë,[3] së bashku me el-Buhariun dhe Muslimin.[2]

Ai vdiq në natën e së shtunës në vitin 923 në moshën 99 vjeç.[3]

Referime Redakto

  1. ^ A.C. Brown, Jonathan (2014). Misquoting Muhammad: The Challenge and Choices of Interpreting the Prophet's Legacy. Oneworld Publications. fq. 303. ISBN 978-1780744209. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerën e |first1= (Ndihmë!)
  2. ^ a b A.C. Brown, Jonathan (2009). Hadith: Muhammad's Legacy in the Medieval and Modern World (Foundations of Islam series). Oneworld Publications. fq. 32–3. ISBN 978-1851686636. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b c Ibn Khuzaymah, Muḥammad ibn Isḥāq (1988), Shahwān, ʻAbd al-ʻAzīz ibn Ibrāhīm (red.), Kitāb al-Tawḥīd wa-ithbāt ṣifāt al-Rabb ʻazza wa-jall, Dār al-Rushd, fq. 25–35 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)