Ibrahim Krajkova ishte një humorist shqiptar i njohur për rolin e personazhit fiktiv Leci. Ai lindi më 3 Prill 1947 në Mitrovicë dhe vdiq me 13 nëntor 2015 në Prishtinë.

Ibrahim Krajkova

Ai njihet për projektin filmik “Treshi përsheshi”, një projekt i përbashkët me Rasim Thaçin, apo i njohur si Cima, dhe Sevdai Radogoshin, i njohur si Qumili.

Leci ka luajtur edhe në “Nusja nga Diaspora”, “Molla me erë” dhe “Peshku i Artë”, dhe përveç kësaj ai është i njohur për batutat e tij edhe në shumë projekte video muzikore.

Pas një sulmi në zemër Krajkova u tërhoq nga skena publike. Ai u nda nga jeta në moshën 67 vjeçare dhe sot prehet në varrezat e qytetit në Prishtinë.

/

FilmografiaRedakto

  • Qesh e ngjesh (1986)
  • Treshi Përsheshi (1986-1990)
  • Nusja nga Diaspora (2007)

FilmRedakto

  • Molla me erë (1993)
  • Peshku i Artë (2001)
  • Vjeshta e Trëndafilave (2001)

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto