Iffet është një serial televiziv turk i vitit 2011 i prodhuar nga Gold Film dhe transmetuar në Star TV me protagonistë Deniz Çakır, İbrahim Çelikkol dhe Mahir Günşiray. Është një përshtatje e filmit me të njëjtin emër të vitit 1982.

Iffet
GjiniaDramë
Krijuar ngaZülküf Yücel
Shkruar ngaCan Sinan
Regjia ngaFaruk Teber
LuajnëDeniz Çakır
İbrahim Çelikkol
Mahir Günşiray
KompozitoriMehmet Andiçen
Barış Aryay
ShtetiTurqia
Gjuha në prodhimin origjinalTurqisht
Nr. i sezoneve2
Nr. i episodeve40
Prodhimi
ProdhuesiFaruk Turgut
KinematografiaOktay Başpınar
MontazhieriAhsen Tüzün
Kohëzgjatja120 minuta
Transmetimi
Formati i pikturës576i (16:9 SDTV)
1080i (HDTV)
Formati i zëritStereo
Transmetimi i parë17 shtator 2011
Transmetimi origjinal24 shtator 2012

PërmbajtjaRedakto

Iffet është një vajzë e bukur dhe e pafajshme që jeton në një lagje të varfër me babanë e saj dhe motrën e saj. Babai i saj është kaq i ulët dhe i ashpër ndaj Iffet. Ai nuk dëshiron që ajo të dalë jashtë, të flasë me djem, të veshë rroba elegante etj. Përkundër këtyre rregullave të rrepta brenda familjes, Iffet takohet fshehurazi me mikun e saj Xhemilin.

Xhemili është një shofer taksie i ri dhe i pashëm që e do kaq shumë Iffet dhe dëshiron të jetë së bashku me të gjatë gjithë kohës. Një ditë, Iffet merr pjesë në një ceremoni martese në lagjen e saj. Pothuajse të gjithë në të njëjtën lagje duke përfshirë Xhemilin vijnë në këtë dasmë. Ndërsa babai i Iffet po rri me miqtë e tij, Iffet dhe Xhemil lënë fshehurazi ceremoninë dhe shkojnë brenda pyllit në mënyrë që të flasin për pak kohë. Atje, Xhemili humbet kontrollin e tij dhe përdhunon Iffet.

Kjo tragjedi jo vetëm që transformon jetën e Iffet por edhe atë të njerëzve të tjerë. Pas kësaj tragjedie, Iffet përpiqet të falë Xhemilin dhe dëshiron të martohet me të sa më shpejt të jetë e mundur. Sidoqoftë, asgjë nuk ndodh siç pritej. Xhemili largohet mizorisht nga Iffet dhe martohet me një grua tjetër vetëm për para. Ndërkohë, babai i Iffet mëson marrëdhënien e vajzës së saj me Xhemilin dhe e dërgon atë larg.[1]

Ndërkohë, shefi i saj, Ali Ihsan, i propozon asaj të martohet, gjë që ajo e pranon me zemër. Pas martesës Ali Ihsan vëren se Xhemili dhe Iffet ende e duan njëri-tjetrin. Ai qëllon Xhemilin me armën e tij, por vajza e tij, e cila është e dashuruar me Xhemilin, hidhet para tij dhe plagoset. Ali Ihsan bën vetëvrasje sepse mendon se ai vrau vajzën e tij. Pas vdekjes së babait të saj, Nil vendosi të kthehej në Angli ku jeton nëna e saj.

Xhemili dhe Iffet martohen dhe kanë një vajzë, por ajo humbet pas një aksidenti automobilistik.

Një burrë me emrin Halil gjen vajzën e tyre dhe e rrit atë. Gjashtë vjet më vonë, ai takohet me Iffet dhe u bë shoqja e saj. Pasi zbuloi se kishte rritur vajzën e saj, ai i tha Iffet se vajza e tij është në të vërtetë e saj. Ai nuk donte të jepte vajzën e tij, dhe ai u përpoq të qëllonte Iffet, por Xhemili arrin dhe qëllohet. Iffet mori armën dhe qëllon, por në vend të Halilit, Xhemili vdes.

LuajtënRedakto

TransmetimiRedakto

Sezonet Dita dhe ora Fillimi i sezonit Fundi i sezonit Epizodet Viti Kanali
Sezoni i parë E shtunë 20.00 17 shtator 2011 16 qershor 2012 35 2011-2012 Star TV
Sezoni i dytë E hënë 22.00 27 gusht 2012 24 shtator 2012 5 2012 Star TV

ReferimetRedakto

  1. ^ "Uprightness (Iffet)". Turkish Drama (në anglisht). 3 gusht 2012. Marrë më 12 korrik 2021.

Lidhje të jashtmeRedakto